Kraków grał w futsal, a Wałbrzych bardziej jak na trawie

Rok 2018 jeśli chodzi o futsalowe starcia z krakowiankami dla wałbrzyszanek jest zdecydowanie pechowy. Dzisiejszy „mały finał” EIS 2018 był czwartym spotkaniem obu drużyn w hali od stycznia br. i zakończył się podobnie jak poprzednie. W międzyczasie dwukrotnie graliśmy na trawie – PP i liga – i tu już nieco lepszy był nasz zespół (2:1 w PP i 0:0 w ekstralidze). Początek meczu o brązowy medal nie zwiastował jednak takiego zakończenia. Mimo momentami dość ostrej gry naszych zawodniczek – w zaledwie 4 minuty zapisały na koncie trzy faule – przez pierwsze 8 minut oba zespoły toczyły dość wyrównaną grę, a AZS PWSZ dość często atakował bramkę Krakowa. Nic jednak z tych ataków nie wyszło. Wraz z upływem czasu przewagę zaczął zyskiwać bardziej doświadczony w grze w hali UJ, który w 3 minuty wyszedł na 2:0. A chwilę przed przerwą pokonał Patrycję Urbańską po raz trzeci. Wałbrzych miał dwie dobre okazje po rzutach wolnych, jednak ich nie wykorzystał i po pierwszej części przegrywał 0:3. Pierwsze trafienie dla AZS PWSZ padło w 3. minucie po przerwie, dzięki Małgorzacie Mesjasz. Niestety, już w kolejnej akcji UJ ponownie wyszedł na trzybramkowe prowadzenie, a na 7 minut przed końcem meczu podwyższył na 5:1. AZS PWSZ szansę na zmniejszenie rozmiaru porażki dostał w ostatnich sekundach meczu, po faulu na jednej z naszych piłkarek. Po stałym fragmencie gry, po raz drugi piłkę w siatce umieściła Małgorzata Mesjasz. Ostatecznie Wałbrzych przegrał z Krakowem 2:5. I w całym turnieju zajmuje wysokie IV miejsce. Kraków zaś broni brązowego medalu sprzed dwóch lat. Na rewanż – już na trawie – wałbrzyszanki będą miały okazję 22.09 pod Wawelem.

AZS PWSZ występ na EIS 2018 kończy na IV miejscu – 3 wygrane i 3 przegrane, bramki 29:25. Najskuteczniejsza w wałbrzyskich szeregach była Małgorzata Mesjasz (12 trafień). Dalej znalazły się: Anna Rędzia (7 trafień), Monika Kędzierska, Julita Głąb, Dominika Dereń (wszystkie po 2 trafienia) oraz Marcjanna Zawadzka, Jagoda Szewczuk, Katarzyna Rozmus (po 1 trafieniu).

W meczu o III miejsce mężczyzn, Uniwersytet Coimbra wygrał z Uniwersytetem Stanowym Tibilisi 2:1. Natomiast w polskim spotkaniu o miejsce 17. Uniwersytet Warszawski pokonał Uniwersytet Przyrodniczy Wrocław 4:0.

Natomiast podwójnym Mistrzem Europejskich Igrzysk Studenckich Coimbra 2018 została Hiszpania. U kobiet Uniwersytet Alicante w finale pokonał Uniwersytet Politechniczny Moskwa (obrończynie tytułu) 7:6. Natomiast u mężczyzn Uniwersytet Malaga wygrał po rzutach karnych z Uniwersytetem Minho 6:5 (2:2 w meczu).

Pierwsza „4” w Europie to najlepszy wynik wałbrzyskich akademików w grach zespołowych na tego typu imprezach. Do tej pory wałbrzyscy futsaliści zajęli ósme miejsce (2011), piłkarze siódme (2012), a koszykarze dziewiąte (2013). Gratulacje dla całego zespołu i sztabu szkoleniowego!