Wałbrzyskie akademiczki po raz kolejny najlepsze na Dolnym Śląsku

Udane rewanże z byłymi i obecnymi mistrzyniami kraju już za AZS PWSZ i teraz czas zawalczyć o ostatni komplet punktów w zasadniczej części sezonu. Jeszcze zanim wałbrzyskie piłkarki rozpoczną walkę w grupie mistrzowskiej, czekają je we Wrocławiu akademickie derby Dolnego Śląsk z miejscowym AZS. Jak pamiętamy dwa ostatnie spotkania derbowe – oba na Ratuszowej – zakończyły się świetnie dla AZS PWSZ (łącznie 13 goli). Natomiast zeszłoroczna jesienna wizyta w dolnośląskiej stolicy przyniosła naszemu zespołowi trzy punkty i tyle samo bramek. Czy również dzisiaj uda się zachować czyste konto i wrócić do Wałbrzycha z kompletem punktów?

AZS PWSZ wychodzi w składzie: Sapor, Kędzierska, Mesjasz, Zawadzka, Szewczuk, Rędzia, Rozmus, Głąb, Pluta, Głowacka, Miłek.

Na rezerwie znalazły się: Piątek, Rapacka, Zając, Kuciewicz, Ostrowska.

We Wrocławiu nie zobaczymy dzisiaj pauzującej za kartki Klaudii Fabovej oraz kontuzjowanych Dominiki Dereń, Martyny Zańko i Sabiny Ratajczak. Oliwia Rapacka jest na ławce, jednak najprawdopodobniej nie zagra dzisiaj (stłuczony palec).

Derbowe spotkanie rozgrywamy na sztucznej murawie. Wałbrzyszanki dobrze zaczynają mecz i od pierwszych minut próbują szukać swojej okazji pod bramką Wrocławia. Dwa rzuty rożne dla AZS PWSZ i w 7. minucie, po dośrodkowaniu z cornera, Zawadzka głową posyła piłkę do siatki. Po chwili kolejne stałe fragmenty gry dla Wałbrzycha, piłka jednak zostaje przejęta przez AZS.

Goście spokojnie utrzymują się i rozgrywają piłkę na połowie Wrocławia, szukając okazji na kolejne trafienie. Gospodynie dopiero w 23. minucie oddały pierwszy strzał na wałbrzyską bramką. Piłka jednak minęła jedynie słupek bramki Sapor. Akcja Głąb i piłka zostaje wybita na rzut rożny, dośrodkowanie Rozmus, strzał Mesjasz leci jednak nad poprzeczką. Druga próba Wrocławia wypracowania akcji na wałbrzyskiej połowie i piłka zablokowana.

Pół godziny gry za nami. Żółta kartka dla gospodyń i rzut wolny dla AZS PWSZ, dośrodkowanie Rędzi i strzał obroniony. Wrocławianki próbują szukać okazji na wyrównanie, jednak kolejne strzały na wałbrzyską bramkę są niecelne. 42. minuta i rzut wolny dla AZS PWSZ, dośrodkowanie Rędzi do Zawadzkiej, podanie do nadbiegającej Mesjasz i Małgosia skutecznie podwyższa prowadzenie. W końcówce jeszcze szansę na strzał miała Głowacka, jednak została zablokowana. Ostatecznie do przerwy AZS PWSZ prowadzi z AZS 2:0.

Po przerwie wychodzimy bez zmian. Wałbrzyszanki szybko ruszają z pierwszą akcją po przerwie i Pluta wpada w pole karne, jednak strzał niecelny i bramkarka spokojnie łapie. Seria rzutów rożnych dla gości, w 56. minucie dośrodkowanie pod bramkę i Mesjasz głową kieruje piłkę do bramki – 3:0. W międzyczasie pierwsza zmiana w AZS PWSZ, za Głąb wchodzi Ostrowska.

Gospodynie coraz intensywniej próbują atakować pod wałbrzyską bramką, skuteczna obrona wałbrzyszanek. Kolejny stały fragment gry i tym razem Mesjasz posyła piłkę nad poprzeczką. W międzyczasie dwie kolejne zmiany w AZS PWSZ, wchodzą Zając i Kuciewicz za Rędzię i Rozmus. AZS PWSZ przed kolejną szansą na podwyższenie, jednak Miłek oddaje niecelny strzał.

Zaczynamy ostatni kwadrans derbowego spotkania. Kolejne próby ataków AZS Wrocław pod wałbrzyską bramką, wybijamy jednak na rzut rożny, a po rogu przejmujemy piłkę. Rzut wolny dla Wałbrzycha i strzał Miłek broni bramkarka gospodyń. Dobre interwencje Sapor. Miłek fauluje w polu karnym i ogląda żółtą kartkę, w 86. minucie AZS ma rzut karny! Kwapisz pewnie zamienia jedenastkę na trafienie. W końcówce wałbrzyszanki jeszcze próbowały szukać szansy na czwarte trafienie, jednak bez skutku. Ostatecznie AZS PWSZ pokonuje AZS 3:1.

W pozostałych meczach: Górnik – Czarni 1:2, Olimpia – Medyk 0:2, GKS – UJ 2:2, SMS – Mitech 2:0, Polonia – Biała Podlaska 0:6.

Udane zakończenie rundy zasadniczej w wykonaniu wałbrzyskich piłkarek. AZS PWSZ od samego początku derbowego meczu miał przewagę na murawie oraz dłużej i lepiej rozgrywał piłkę. W pierwszej połowie wrocławianki ani razu nie zagroziły naszej bramce, natomiast w drugiej połowie już nieco śmielej zaczęły atakować i udało się wypracować dwie groźniejsze sytuacje. Obie jednak skutecznie wybroniła Sapor i gdyby nie rzut karny, Jagodzie bez problemów udałoby się zachować czyste konto. Natomiast wałbrzyszanki, poza trzema bramkami, miał jeszcze kilka naprawdę dobrych okazji na strzały. Zabrakło jednak nieco skuteczności lub też dobrze broniła bramkarka AZS. Teraz przed AZS PWSZ dwa tygodnie przerwy, a po niej w pierwszym spotkaniu grupy mistrzowskiej (sobota 11.05 godzina 11) na Ratuszowej zagramy z piątym w tabeli SMS.

W grupie mistrzowskiej zagrają: Górnik (55 punktów), Medyk (52 punkty), Czarni (52 punkty), AZS PWSZ (47 punktów), SMS (37 punktów) oraz GKS (30 punktów).

W grupie spadkowej zagrają: UJ (30 punktów), Biała Podlaska (26 punktów), Olimpia (19 punktów), AZS Wrocław (16 punktów), Mitech (9 punktów) oraz Polonia (1 punkt).